Your Cart

Ekspozycja prywatnej kolekcji czasomierzy z okresu PRL na warszawskiej Nowej Pradze – ul. Wileńska 9, w sklepie Politura&SKA

Muzeum Polskich Zegarów

Muzeum Polskich Zegarów powstało w 2019 roku. Jest to prywatna inicjatywa Janka Rygiela oraz Marka Rykiela właścicieli dwóch antykwariatów na warszawskiej Nowej Pradze. Janek, zegarmistrz oraz absolwent warszawskiej ASP. Zebrał kolekcję czasomierzy z okresu PRL, następnie w 2017 roku napisał o nich pracę magisterską. Niewielki zbiór z czasem zaczął się powiększać o nowe eksponaty. W 2019 roku powstał pomysł by pokazać kolekcję na targach zegarmistrzowskich „It’s all about watches” w Łodzi. W ten sposób powstała zaprojektowana przez Janka wystawa pt. „Pięć dekad zegarów”, która następnie stanęła w małej przestrzeni nowo powstałego Muzeum Polskich Zegarów przy ul. Wileńskiej 9 w Warszawie. Z powodu pandemii Muzeum zaprzestało działalności. Od połowy maja 2022 roku można ponownie oglądać wystawę w nieco powiększonym i rozbudowanym Muzeum.

Aby zwiedzić muzeum, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, lub w wizytę w naszym drugim sklepie na ul. Wileńskiej 21.

Wstęp jest bezpłatny, ale zachęcamy do wspierania naszej działalności dobrowolnymi datkami.

Wystawa „Pięć Dekad Zegarów” na targach zegarmistrzowskich w 2019 roku
Muzeum Polskich Zegarów w trakcie Nocy Muzeów 2022
Muzeum Polskich Zegarów w trakcie Nocy Muzeów 2022
Marek Rykiel i Janek Rygiel w Muzeum Polskich Zegarów
Marek Rykiel i Janek Rygiel w Muzeum Polskich Zegarów

Dary dla muzeum można wysyłać na adres sklepu Look Inside:
ul. Wileńska 21
03-414 Warszawa
tel: 668 405 284

Jeśli spodobało Ci się to, co robimy, możesz wrzucić datek do puszki znajdującej się na wystawie! Zapraszamy też do zakupu pamiątek – plakaty i pocztówki możesz kupić na miejscu lub online:

Pocztówka i zegar Metron „Kula”

Pocztówka z zegarem Metron MSD/d

Nasza kolekcja cały czas się powiększa, a zegary często wymagają napraw. Jeżeli posiadasz jakieś polskie czasomierze i chciałbyś wspomóc nasze działania, możesz podarować nam swój zegar. Wyjątkowe egzemplarze trafią na wystawę, inne na części, a zdublowane egzemplarze sprzedamy, by pozyskać środki na działalność muzeum. Poniżej niektóre zegary z oferty naszego sklepu: