Your Cart
telefony PRL, aster, tulipan, bratek, telefony retro

Tulipany, Astry, Bratki – rzecz o telefonach

W czasach smartfonów, dla wielu z Was telefon stacjonarny jest już reliktem przeszłości, kojarzy się z dzieciństwem, albo z rekwizytami ze starych filmów. Tymczasem aż do początku ery internetu, telefon był najbardziej zaawansowanym i najszybszym środkiem komunikacji międzyludzkiej. Wynalazek Bell’a znacznie przyśpieszył globalizację, niejako skrócił dystans między najdalszymi zakątkami świata.

zdjęcia: Marek Rykiel

W 1970 toku prognozowano prawie trzykrotny wzrost liczby abonentów telefonicznych w Polsce do roku 1980. W tym czasie telefony stały się powszechnie dostępne, chociaż nadal pozostawały symbolem nowoczesności i luksusu, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Aparat telefoniczny, jako nowy przedmiot codziennego użytku, zasługiwał na nowoczesny dizajn. Telefon musiał być łatwy w obsłudze i wygodny.

Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam najczęściej spotykane w czasach PRLu modele telefonów. Wszystkie produkowane przez RWT – Radomską Wytwórnię Telekomunikacyjną. Nazwy późniejszych modeli telefonów pochodzą od gatunków kwiatów – były wymyślane przez zarząd firmy i pracowników.

telefon PRL RWT CB-49 i fotele Chierowskie 366
telefon PRL RWT CB-49
telefon PRL RWT CB-49

CB-49, produkowany w latach 50 XX wieku. Obok kultowe fotele 366 Chierowskiego.

telefon CB-662 i fotel puchały
telefon CB-662
Kolejny model, to CB-662, w tej wersji produkowany w latach 1968 – 1977. Bliźniaczy model CB-661 dostępny jest w naszym sklepie! Telefon prezentuje się pięknie w towarzystwie fotela typ 300-123 projektu Mieczysława Puchały.

Czerwony Aster - telefon PRL
aster w wersji szarej

Aster 72 to najczęściej spotykany telefon w polskich domach. Numer 72 oznacza datę projektu, telefon w tej wersji masowo był produkowany w latach 1976 – 1986, występował w bogatej gamie kolorów.

RWT Tulipan czerwony telefon PRL

telefon tulipan żółty

Tulipan to mój ulubiony model od RWT. Produkowany od 1977 roku aż do 1994, czerwony egzemplarz ze zdjęcia pochodzi z mojego rodzinnego domu.

rwt tulipan cafe melon Inżynierska 3

RWT Tulipan w rzadkim wariancie kolorystycznym. Można go podziwiać u naszych sąsiadów z Inżynierskiej 3, w Cafe Melon.

telefon z PRL - bratek czerwony
telefon z PRL - bratek czerwony
Telefon Bratek, produkowany od 1985 roku aż do połowy lat 90. Obok mocno sfatygowana książka telefoniczna z trochę wcześniejszego okresu :)

schemat telefonu RWT Aster 72

Niewątpliwą zaletą tych telefonów była prosta konstrukcja. Wszystkie telefony łatwo otworzyć w celu wyczyszczenia i ewentualej naprawy. Na powyższym zdjęciu pożółkły schemat, znaleziony w telefonie Aster.

Większość przedstawionych telefonów obejrzycie w naszym sklepie na Wileńskiej 21 w Warszawie, oraz w sklepie internetowym w kategorii „Telefony”. Część informacji zaczerpnęliśmy ze świetnej i wciąż uaktualnianej strony telesfor99.org.

Koniecznie polubcie fanpage naszego bloga na Facebooku :)

Do następnego!
Marek

One comment

  1. Miałem takiego czerwonego tulipana w domu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.