Darmowy paczkomat powyżej 100 zł

Paynow / BLIK / PayPal

telefony PRL, aster, tulipan, bratek, telefony retro

Tulipany, Astry, Bratki – rzecz o telefonach

W czasach smartfonów, dla wielu z Was telefon stacjonarny jest już reliktem przeszłości, kojarzy się z dzieciństwem, albo z rekwizytami ze starych filmów. Tymczasem aż do początku ery internetu, telefon był najbardziej zaawansowanym i najszybszym środkiem komunikacji międzyludzkiej. Wynalazek Bell’a znacznie przyśpieszył globalizację, niejako skrócił dystans między najdalszymi zakątkami świata.

zdjęcia: Marek Rykiel

W 1970 toku prognozowano prawie trzykrotny wzrost liczby abonentów telefonicznych w Polsce do roku 1980. W tym czasie telefony stały się powszechnie dostępne, chociaż nadal pozostawały symbolem nowoczesności i luksusu, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Aparat telefoniczny, jako nowy przedmiot codziennego użytku, zasługiwał na nowoczesny dizajn. Telefon musiał być łatwy w obsłudze i wygodny.

Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam najczęściej spotykane w czasach PRLu modele telefonów. Wszystkie produkowane przez RWT – Radomską Wytwórnię Telekomunikacyjną. Nazwy późniejszych modeli telefonów pochodzą od gatunków kwiatów – były wymyślane przez zarząd firmy i pracowników.

telefon PRL RWT CB-49 i fotele Chierowskie 366
telefon PRL RWT CB-49
telefon PRL RWT CB-49

CB-49, produkowany w latach 50 XX wieku. Obok kultowe fotele 366 Chierowskiego.

telefon CB-662 i fotel puchały
telefon CB-662
Kolejny model, to CB-662, w tej wersji produkowany w latach 1968 – 1977. Bliźniaczy model CB-661 dostępny jest w naszym sklepie! Telefon prezentuje się pięknie w towarzystwie fotela typ 300-123 projektu Mieczysława Puchały.

Czerwony Aster - telefon PRL
aster w wersji szarej

Aster 72 to najczęściej spotykany telefon w polskich domach. Numer 72 oznacza datę projektu, telefon w tej wersji masowo był produkowany w latach 1976 – 1986, występował w bogatej gamie kolorów.

RWT Tulipan czerwony telefon PRL

telefon tulipan żółty

Tulipan to mój ulubiony model od RWT. Produkowany od 1977 roku aż do 1994, czerwony egzemplarz ze zdjęcia pochodzi z mojego rodzinnego domu.

rwt tulipan cafe melon Inżynierska 3

RWT Tulipan w rzadkim wariancie kolorystycznym. Można go podziwiać u naszych sąsiadów z Inżynierskiej 3, w Cafe Melon.

telefon z PRL - bratek czerwony
telefon z PRL - bratek czerwony
Telefon Bratek, produkowany od 1985 roku aż do połowy lat 90. Obok mocno sfatygowana książka telefoniczna z trochę wcześniejszego okresu :)

schemat telefonu RWT Aster 72

Niewątpliwą zaletą tych telefonów była prosta konstrukcja. Wszystkie telefony łatwo otworzyć w celu wyczyszczenia i ewentualej naprawy. Na powyższym zdjęciu pożółkły schemat, znaleziony w telefonie Aster.

Większość przedstawionych telefonów obejrzycie w naszym sklepie na Wileńskiej 21 w Warszawie, oraz w sklepie internetowym w kategorii „Telefony”. Część informacji zaczerpnęliśmy ze świetnej i wciąż uaktualnianej strony telesfor99.org.

Koniecznie polubcie fanpage naszego bloga na Facebooku :)

Do następnego!
Marek

One comment

  1. Miałem takiego czerwonego tulipana w domu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Darmowy PACZKOMAT InPost

dla zamówień powyżej 100 zł

Dwa tygodnie na zwrot

na wszystkie przedmioty

Bezpieczne płatności

Paynow / BLIK / PayPal