Darmowy paczkomat powyżej 100 zł

Paynow / BLIK / PayPal

Przybory szkolne z okresu PRL - kredki, plastelina, ołówki

Witaj Szkoło!

Powrót do Szkolnych Ławek – Tradycja Rozpoczęcia Roku Szkolnego w Stylu Vintage

Wrzesień to czas, który dla wielu z nas kojarzy się z powrotem do szkolnych ławek. Po leniwych, pełnych przygód wakacjach nadchodził moment, kiedy tornister czy mundurek szkolny znów stawały się codziennością. Dla najmłodszych, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy przekraczali próg szkoły podstawowej, był to początek niezwykłej przygody, pełnej nowych wyzwań, emocji i nieznanych dotąd doświadczeń.

Przybory szkolne z okresu PRL
Przybory szkolne z okresu PRL

Powrót do Szkoły – Coś Więcej Niż Obowiązek

Powrót z wakacji do szkoły to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim moment, który kształtuje wspomnienia na całe życie. Kto z nas nie pamięta uczucia podekscytowania, gdy po raz pierwszy pakował zeszyty do tornistra? Te pierwsze zapiski, nieśmiałe rysunki w marginesach, to początek drogi, którą każdy z nas przechodził.

Ostatnie dni wakacji zazwyczaj oznaczały kompletowanie wyprawki szkolnej. Prawdziwą przygodą była wycieczka do „papiernika” po piórnik, kolorowe kredki, czy farby szkolne zwane plakatówkami. Nie mogło też zabraknąć magicznych zwojów tęczowej krepiny i bloku rysunkowego.

Fartuszek Szkolny, Pepegi i Tarcza na ramieniu

W czasach PRL w wielu szkołach do łask powróciła idea jednolitego ubioru uczniów, toteż obowiązkowo należało nosić fartuszek szkolny( zazwyczaj wykonany z nylonu). Nieodłącznym elementem stroju były trampki potocznie zwane pepegami – ich nazwa pochodzi od Grudziądzkich Zakładów Przemysłu Gumowego „Stomil” S.A., czyli przedsiębiorstwa wywodzącego się od spółki Polski Przemysł Gumowy Towarzystwo Akcyjne w Grudziądzu (w skrócie PePeGe). A na ramieniu obowiązkowo przypięta tarcza – naszywka w kształcie tarczy, na której widniała nazwa i numer szkoły, do której się uczęszczało.

Niezwykłą pamiątką dawnych lat jest także worek na kapcie, który niegdyś szyły nam mamy i babcie. Współczesne wersje tych worków, choć może bardziej nowoczesne, wciąż niosą ze sobą czar wspomnień. Przypominają nam o czasach, gdy każdy element szkolnej wyprawki miał swoją historię, często tworzoną przez pokolenia.

Warto sięgnąć do czasów przed i tuż po II Wojnie Światowej. Element, o którym warto wspomnieć by uzupełnić wyobrażenie o szkole bez współczesnej technologii to piórko i kałamarz. Niegdyś, zamiast długopisów, uczniowie używali piór gęsich lub piór wiecznych, które wymagały zanurzania w kałamarzu. Niezwykle dużą wagę przywiązywano do zajęć z kaligrafii. Ten rytuał, choć może niewygodny, był esencją szkolnych dni – uczył cierpliwości i staranności, a kałamarze i pióra były stałym elementem szkolnych ławek.

Zeszyt rysunkowy z czasów PRLu
Zeszyt rysunkowy z czasów PRLu

Emocje Pierwszego Dnia i Duch Minionych Lat

Pierwszy dzień w szkole to także emocje – radość, niepewność, a czasem i strach przed nieznanym. Dzieci nie mogły doczekać się poznania nowych kolegów i koleżanek, ale także pojawiała się obawa, czy nowi nauczyciele nie będą nazbyt surowi i wymagający.

W czasach, gdy część europejskich krajów znajdowała się za żelazną kurtyną, zanim na dobre rozpoczęły się lekcje, uczniowie ze szkół gromadzili się na apelach politycznych. Były to spotkania, podczas których dyrekcja miała obowiązek nawoływać i zagrzewać ducha młodzieży do budowania socjalistycznej wspólnoty. Była to część codzienności, której dzisiejsze pokolenie może nie pamiętać, ale która na zawsze zapisała się w historii edukacji.

Prace Społeczne i Obrona Ojczyzny

Szkolne życie nie ograniczało się jedynie do nauki. Popularne były prace społeczne, szczególnie jesienią, kiedy uczniowie pomagali przy zbieraniu wykopanych ziemniaków. W latach 50. i 60. uczniowie brali również udział w obronie ojczyzny przed żukiem kolorado, czyli stonką ziemniaczaną, która panoszyła się na polach. Były to działania, które integrowały społeczność szkolną i uczyły odpowiedzialności za wspólne dobro.

Kredki, cyrkle, temperówki z peerelowskiej szkoły
Kredki, cyrkle, temperówki z peerelowskiej szkoły

Szkolna Przygoda w Stylu Vintage

Dziś, gdy powracamy do tradycji i stylu vintage, możemy czerpać z tych wspomnień pełnymi garściami. Wybierając tornistry, piórniki, zeszyty czy nawet fartuszki szkolne, które przypominają nam o minionych latach, nadajemy szkolnej przygodzie retro charakter.

Niech ten nowy rok szkolny będzie dla wszystkich – zarówno dzieci, jak i rodziców – czasem pełnym radości, odkryć i pięknych wspomnień. Cieszmy się każdą chwilą i pielęgnujmy tradycje, które łączą nas z przeszłością, jednocześnie otwierając drogę ku przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Darmowy PACZKOMAT InPost

dla zamówień powyżej 100 zł

Dwa tygodnie na zwrot

na wszystkie przedmioty

Bezpieczne płatności

Paynow / BLIK / PayPal